UTEST Kullanıcı araştırmalarında 10 yıldan fazla deneyimBİLTİR-UTEST Ürün Kullanılabilirlik Test Birimi


Yüksek Lisans Dersleri

ÜTEST'te Yürütülen Yükseklisans ve Doktora Dersleri

Akademik olarak ODTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'ne bağlı olan ÜTEST, 2003 yılı Sonbahar döneminden bu yana Endüstri Ürünleri Tasarımı Yüksek Lisans ve Doktora programlarına bağlı olarak yürüttüğü yüksek lisans dersleri ile ürün kullanılabilirliği teorisi ve uygulamasına yönelik akademik çalışmalara evsahipliği yapmaktadır. Yüksek Lisans ve doktora tez çalışmaları için araştırmalar yürütmek ve öğrencilere kullanıcı araştırmaları konusunda pratiğe dayalı tecrübe kazandırmak bu derslerin ana amaçlarıdır.

 

Bu derslerden bazılarının ODTÜ katalog bilgisi şöyledir:

 

ID531 MODELS AND METHODS OF ERGONOMICS

Methods of data collection concerning people. Methods of synthesizing data into ergonomically sound design concepts, prototypes and final design outcomes. Subsequent evaluation of designs in terms of usability and safety. Contains lectures, applied research and library research.

 

 

ID719 DIMENSIONS OF DESIGN FOR EMOTION

Definition of terms and concepts of design for emotion. Discussion on topics including emotions, affective design, hedonomics, user types, product qualities and evaluation procedures. Review of the state-of-the-art tools and methods, and data analysis. Design and conduct of emprical research projects by students.

 

 

ID 727 FUNDAMENTALS OF DATA ANALYSIS FOR POSITIVE USER EXPERIENCE

Review of basic concepts of the current issues in positive user experience. Basic data analysis techniques for exploring user experience. Review of qualitative, quantitative and mixed data analysis methods beneficial for design researchers. Coding and entering data, implications of data for user experience. Design and implication of data visualization. Review of reporting results for user experience.